Ya Şedidel Batşi Duası Neden Okunur?

Buradasınız : Ana Sayfa // Aşk Duası // Ya Şedidel Batşi Duası Neden Okunur?

medyumdolunay2

Ya Şedidel Batşi Duası Neden Okunur?

Ya Şedidel Batşi

Arkadaşım, bugün sana Ya Şedidel Batşi olarak bilinen ve aşk, sevgi, bağlama, muhabbet ve geri getirme gibi işlerde kullanılan bu duanın ne olduğunu, bütün detaylarıyla anlatacağım. Yazıyı sonuna kadar okursan ayrıca çok önemli bazı gerçekleri de kaçırmamış olursun.

Önce Ya Şedidel Batşi’nin ne anlama geldiği ile başlayalım:

Şedid: Şiddetli, kuvvetli, güçlü, çetin gibi anlamlara gelir.

Batşi: Yakalamak, kavramak, sarmak gibi anlamlar taşır.

Bu kelime grubu (Ya Şedidel Batşi) Allah’ın bir esması olarak Kuran’da birkaç yerde geçer: Mesela Buruc Suresi’nin 12. Ayetinde şöyle geçer:

“İnne batşe rabbike leşedîd.”

Yani: “Senin Rabbinin yakalaması çok çetindir.”

Kısaca Ya Şedidel Batşi ifadesi, “şiddetli bir şekilde yakalayan” anlamına gelir.

Bu manadan hareketle halkımız galiba, aşkın da insanı çetin bir şekilde yakalayıp sarmasına gönderme yapmak amacıyla Ya Şedidel Batşi duasının aşk ve muhabbet için kullanılabileceğini ortaya atmıştır. Hani şair:

“Aşk ki kalbe gıdadır, ne yenir ne yutulur
Bir demir leblebidir, çiğneyene aşk olsun.”

 
demiş ya. Aynen öyle…

Ya Şedidel Batşi Duası Neden Okunur? 

Genelde Ya Şedidel Batşi Duası için şöyle denir: Bu dua 660 defa okunur ve ardından Bakara Suresi’nin 10. Ayeti olan şu ayet okunur:

Fi kulubihim meradun fe zadehumullahu merada, ve lehum azabun elimum bi ma kanu yekzibûn.

Bu ayetin anlamı şöyledir: Onların kalplerinde bir illet, bir maraz, bir hastalık vardır. Öyle ki Allah onların kalplerindeki marazı arttırmıştır; zira onlar yalancılık ederler ve onlara yalancılık ettikleri için acıklı bir azap vardır.

Şimdi, bu ayetle bu dua arasında nasıl bir ilişki var? Daha doğrusu bu ayetin anlamı ile aşk ve muhabbet gibi konularda okunan Ya Şedidel Batşi duasının arasında anlamsal açıdan nasıl bir münasebet var?


Ayet, Allah’ın kurallarına uymadıkların için kalplerindeki hastalığın arttığı kâfirlerden söz ederken Ya Şedidel Batşi duasının muhabbet ve aşk konulu olması sizce de garip değil mi? 

Evet, internet ortamında buna benzer birçok çelişki görmek mümkün. Dolayısıyla, internet ortamında dua olarak sunulan her “şey”e itibar etmemeliyiz. Aklı başında insanlar ve Müslümanlar olarak bilmemiz gereken şudur:

Kul, Allah’tan samimi duygular içinde bir şeyler isteyip değişik taleplerde bulunur, Allah da bu duaların hayırlı olanlarını kulu için kabul edip hayırsız olanlarını erteler. Ya, tamamen hayırsız olduğu için hiç vermez, ya belli bir müddet sonra ifa eder, ya da derhal kabul eder. Yalnız burada mutlaka bilmemiz gereken bir konu daha var:

Bir duanın kabule karin olabilmesi için bazı sebeplerin bir araya gelmesi gerekir: Bu sebeplerin en başında ise insanın şahsi gayretleri gelir. Yani kişi, meramına ermek için hiç çaba harcamayıp sadece dua ederek beklerse, duanın kabul şartlarından en önemlisini yerine getirmediği için duasını sakatlar ve sakat bir duanın da makbul olması beklenemez.

Peki, kişinin elinden geleni yapması ne demektir? Kişinin elinden geleni yapması, kavli duanın fiili dua ile birleşmesi demektir. Bir yazımda da belirttiğim gibi bir kuş nasıl tek kanatla uçamazsa bir dua da yalnız kavli dua kanadıyla Allah’a arz edilemez. Ancak fiili dua ile desteklenen kavli dualar Allah katında makbul olur.

Galiba bazı kavramları anlatmam gerekiyor:

1) Kavli dua: Bildiğimiz, lisanla(dille) yapılan duadır. Bazen de kalbimizin diliyle yaparız.

2) Fiili dua: Beden diliyle yapılan dualardır. Dil ve kalp dışında kalan tüm organlarımızla yaptığımız dualara fiili dua denir. Örnek verelim: Akıl, düşünerek çıkar yol bulmaya çalışır, çözüm üretmek ister ki bu aklın duasıdır.

Eller, dilediğini kazanmak amacıyla çalışıp çabalar, tutar kavrar ki bu da ellerin duasıdır.

Göz, görmek için küçülür, büyür, odaklanır ve çözmeye çalışır; bu da gözün duasıdır.

Şimdi fiili duanın kavli duadan daha ağır bastığını anladın değil mi?

Batı dünyası yıllarca fiili dua yaptı, yükseldi; bizler yıllarca fiili duayı elimizin tersiyle bir köşeye itip sadece kavli duaya sarıldık, bak ne haldeyiz?


Ya Şedidel Batşi Yerine Yapman Gereken Nedir? 

Şimdi kulaklarının fiili dua yapması için onları (daha doğrusu gözünü ve aklını) aç, yazının bundan sonraki kısmını iyi takip et. 

Şayet bu duaya eşini ya da eski sevgilini geri getirmek için ihtiyacın varsa, yapacağın iki şey var: 

1) Bu tür dua arayışlarından vazgeç ve kalbinin tüm içtenliğiyle Allah’a yalvar. Allah, seni, senin kelimelerinle dinlemek ister. 

2) Fiili dua adına, kendini geliştir, donat. Oku, öğren ve uygula.

Medyum Dolunay Hemen Soru-Cevap

Adınız (gerekli)

Telefonunuz

Epostanız (gerekli)

Konu-Veya Sormak İstediğiniz Dua-Aşk,Bağlama Vefki

İletiniz

Güvenlik Sorusu

Gelen Aramalar:

 • ya şedidel batşi
 • ya şedidel batşi duası
 • ya şedidel batşi ne zaman okunur
 • ya şedidel batşi okuyanlar
 • ya şedidel batşi etkisi
 • sedidel batsi
 • ya şedidel batşi anlamı
 • ya sedidel batsi ne demek
 • ya şedidel batşi nasıl okunur
 • ya şedidel batşi duası okuyanlar

Etiketler: , , ,4 Yorum yapılmış " Ya Şedidel Batşi Duası Neden Okunur? "

 1. Gamze dedi ki:

  Arkadaslar merhaba.6 sene once bi sevgilim oldu. 8 ay sonra takintili hallerinden dolayi ayrilmak istedim ve hala ayrilamadik. 5 senedir mahkemeligiz. Bana aileme arkadaslarima surekli zarar veriyor. Be devletimiz malasef bu konuda pasif:( evimize kadar kursunladi bu sorunlaridan dolayi 3. Siniftan unv biraktim. Bu duayi buldum okumaya korkuyorum 🙁 sizce ne yapmaliyim

 2. Emine dedi ki:

  Krsinlikle kimse okumasin.

 3. Emine dedi ki:

  Ben ben bu bedduayi okudum arkadaslar anca 300 e kadar hatta hakli olmama ragmen demiyeyim yari yariya hakliyken. Birden bana biseyler oldu bedenim uyustu ve kalbim hizli atmaya basladi bogazim dügúmlendi ve 2 gün uyuyamadim anliycaniz kimseye tavsiye etmiyorum yinede siz bilirsiniz.

 4. Emine dedi ki:

  Arkadaslar bem bu duayi uyguladim iki gün kendime zor geldim

Yorum Yapın

 

Medyum - Medyumlar

Aşk Büyüleri - Ayırma Büyüsü

Medyum sitesi olarak sitemizde Medyum 'lar hakkında hakkında bilgiler yayınlamaktayız. Sitemiz de yer alan iletişim kısmından bize direkt ulaşabilirsiniz. Bazı kategorilerimiz Aşk Duası, Bağlama Duası, Soğutma Duası, Ayırma Duası, Aşk Büyüsü , Etkili Aşk Büyüsü, Papaz Büyüsü, Bağlama Büyüsü , Ayırma Büyüsü , Medyum Yorumları , Evlilik Büyüsü , Geri Birleştirme Büyüsü  bu şekilde olup üzerine tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Medyum
Medyum