Çevirgel Duası, Eski Sevgilim, Döngel Duası

Çevirgel Duası

cevirgel-duasi

Tesirli Çevirgel Duası

Çevirgel Duası ya da Döngel Duası gibi dualar, ilk duyunca beni şaşkına çeviren dualardı. Bu da ne demiştim ilkin. Eski sevgiliyi, erkek arkadaşı, kız arkadaşı ya da eşi çevirip getirmek için başvurulan bu tür duaların içeriğine bakınca da şaşkınlığım daha çok arttı.

Arapçam da Osmanlıcam da iyi olduğu için Çevirgel Duası ya da Döngel Duası diye bilinen metinlerin orijinallerini bulup okudum, hem hüzünlendim hem de gülmekten kırıldım. Bu ifadelerime bakıp da duaya karşı olduğum sonucunu çıkarmayın lütfen. Nedenini anlatınca anlayacağınızı umuyorum.

Hüzünlendim çünkü samimiyetten uzak bu tür duaların Allah’a arz edilerek bu dualardan rant elde edilmesi girişimi beni çok üzdü.

Çevirgel Duası ya da Döngel Duası diye bilinen bu metinlerin, sıradan birer dua olduğunu; fakat bu duaların insanımıza sihirli ve büyülü birer muska şeklinde takdim edilmesi beni sarstı. Hem cehaletimize ağladım hem cehaletimizden istifade eden insanımızın açıkgözlülüğüne.

Aynı zamanda güldüm; çünkü aklı başında bir insanın bu tür dualara itibar etmemesi gerektiğini, şayet Allah’a dua edecekse kendi içinden kopup gelen samimiyetin tılsımını kullanarak çok daha içten ve yürekten yakarışlarla Rabbi ile baş başa kalabileceğini ve Allah’ına meramını anlatmak için başkalarının anlaşılmaz kelimelerine muhtaç olmadığını bilmesi gerektiğini düşündüm. Düşündüm güldüm, düşündüm ağladım.

Evet, aklı başında bir Müslüman, en dar zamanında bile kendisini yaratan Yüce Kudret’e elini ve yüreğini açarak ayrıldığı; fakat ayrılığı yüreğine işlediği insanın geri dönmesi için samimi ve içli dualarla yakarışlarda bulunabilir. Çünkü o Müslüman, başkasını aracı edinmeden kendi ıstıraplarını ve yakarışlarını işiten bir Rabbi olduğunun bilincindedir. Duanız olmasa idi ne öneminiz vardı, anlamındaki ayetin farkında olan biri, başkasının değil kendi yüreğinin çığlıklarıyla dua eder.

 

Çevirgel Duası Nedir?

 

Çevirgel Duası, eski Türkçe ile yazılmış 14. veya 15. asrın dilini, üslubunu yansıtan sıradan bir dua. İçindeki emir kipi eki olan “gil” de bunun kanıtıdır. Bakın Süleyman Çelebi’nin güzel eseri olan Mevlid-i Şerif’te de “gil” emir kipinin kullanıldığını görebiliriz. Zaten duanın aslı da ismini bu “gil” kipinden alır. Yani Çevirgel değil de Çevirgil Duası.

Mesela duadan şu kısımlara bakın:

Yarab senin izzetin hürmeti için Filanca’nın gönlünü ve canını ve yedi kat endamını ve iradesini ve kararını bana çevirgil, gayrilerinden gönlünü ayırgil.

Eğer uyur ise uyandır. Eğer durur ise doğru getürgil. Benim aşkımdan bikarar kılıvergil.

Gördüğünüz gibi sıradan, alelade bir dua. Duanın şu kısımlarına baksanıza, tam bir narsizm ve megalomani örneği: Eğer uyur ise uyandır.

Allah aşkına, senin inandığın Allah, senin çıkarın için başkasını uykusundan eden bir Yaratıcı mı? Sonra “benim aşkımdan bikarar kılıvergil, ne demek? Yani ey Allah’ım, bu kulun benim aşkımdan deli divane olsun, benim her yaptığım ona güzel görünsün, her hakaretim iltifat olarak gözüksün, demeye getiriyor duayı yazan zat-ı muhterem.Ben yine de Çevirgel Duası’nın tamamını okuyunca duanın kendisine ve bu duayı yazan kişinin samimiyetine değil; bunu bir rant haline getirenlerin samimiyetsizliklerine köpürüyorum. Karl Marks, dinin afyon olduğunu dile getirirken bu din istismarcılarını ne de güzel anlatmıştı. (Marks’ın dünya görüşüne katılmam; ama söylediği bu söz çok doğru).

Gelin gerçek Müslüman olup bu tür sakat mantıklı dualardan vazgeçerek “İnsan için çalıştığından başkası yoktur.” ayetine kulak verelim. Sadece dua etmekle bir yere gelemeyeceğimizi, duanın etkili olması için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini bilelim.

Bir kişi tüm zamanını tembel bir şekilde geçirip zayi ederek sadece dua ile işlerinin yola koyulacağını, düzeleceğini düşünebilir mi? Böyle olsaydı çalışanların ve emek harcayarak bir yerlere gelmek isteyenlerin, bütün zamanlarını dua etmeye ayırıp pinekleyecekleri ve dünyaya bir zenginlik katmadan göçüp gidecekleri gibi vahim bir sonuç çıkardı ortaya. Bu sonucun da Allah’ın hoşuna gitmeyeceği açıktır.


Bakın, aşağıdaki videoda Nihat Hatipoğlu, benim söylediklerime benzer bir şekilde Çevirgel Duası adıyla anılan duanın aslı esası olmadığını değişik bir üslupla dile getiriyor. Biz, tüm bu gerçeklere rağmen umudumuzu sadece Çevirgel Duası‘na bağlarsak havanda su dövmekten öteye gidemez ve eski sevgilimizi, arkadaşımızı ya da eşimizi geri çevirme konusunda da avucumuzu yalamış oluruz maalesef.

Çevirgel Duası, Tek Başına İşe Yaramaz!

Değerli okurlarım, özelde Çevirgel Duası için genelde ise tüm dualar için bilmemiz gereken bir noktayı dile getirmem lazım:

Bir kere dua ikiye ayrılır: Birincisi herkesin bildiği kavli dua. Yani sözlerimizle dile getirip Allah’a dileklerimizi sunduğumuz dua. Allah’ım ne olur eski sevgilim bana tekrar dönsün, şeklinde ettiğimiz dua.İkincisi ve en önemlisi ise fiili(eylemsel) duadır. Fiili(eylemsel) dua, bir kişinin olmasını istediği şey için çaba ve emek harcaması anlamına gelir ve son söylediğim ayet de buna vurgu yapar. Mesela bir mimarın, yapacağı ve kafasında tasarladığı bina için plan çizmesi, fiili bir dua olduğu gibi üniversite sınavına çalışan bir öğrencinin ders çalışması da fiili bir duadır. Bu öğrenci ders çalışarak şunu söylüyor Allah’a: Allah’ım ben bu sınavı kazanmak için çabalıyorum, benim çabalarımı boşa çıkarma. Her öğrencinin beden dili çalışarak buna benzer ifadeler söylemiyor mu sizce?

Ya da bir çiftçi ekin ekerek ve ter dökerek Allah’a: “Ben Senin rahmet hazinen olan toprağı ekip biçerek senden rızık istiyorum; toprağın kapısı Sana ulaşmam için bir aracıdır.” demiyor mu?Peki, fiili(eylemsel) duayı yapan bu insanların duaları mı daha geçerli ve makbul olur; yoksa sadece diliyle dua eden bir kişinin kavli duası mı? Elbette ki fiili dua daha etkilidir; ama duaların en etkilisi her iki duanın bir arada yapılmasıdır. İki kanadı olmayan bir kuş uçamayacağı gibi bu iki duaya sarılmayan bir dilek ve dua da kabule karin olamaz.

Şimdi Çevirgel Duası ile geldiğim noktaya ve vermeye çalıştığım mesaja tekrar vurgu yapmaya çalışayım: Çevirgel Duası gibi dualar tek başına işe yaramaz. Geri getirmeye çalıştığınız kişinin size tekrar dönmesi için fiili(eylemsel) duaya başvurmanız gerekiyor.

Peki burada fiili(eylemsel) dua nedir? Bir çiftçinin veya öğrencinin eylemsel duasını anladık da biz, istediğimiz kişinin dönmesi için hangi fiili duayı kullanacağız?


Tabi ki, siz de bir öğrenci gibi çalışarak, okuyarak, kendinizi geliştirerek, dönmesini istediğiniz kişiye karşı cazibenizi ve çekim gücünüzü arttırarak fiili duayı yapmış olacaksınız. Bu konuda kişisel gelişim kitapları, uzun vadede çok güzel bir fiili duadır. Ben uzun süre bekleyemem derseniz size tam da bu konu için hazırlanmış ve gayet güzel dizayn edilmiş, adeta yüzlerce kitaptan süzülüp damıtılarak okuyucuya sunulmuş bir kitap tavsiye edebilirim.

Burada şunu da söylemek istiyorum: Hayatınızın en önemli sayfalarını çevireceğinizi düşünerek açılan sayfayı dikkatle ve sabırla okumanızı öneriyorum. Yavaş yavaş ve algılayarak okursanız bu kitabın ne kadar değerli olduğunu anlama fırsatını yakalarsınız.
Övgüyle söz ettiğim bu kitabı okuduğunuzda neden bu kadar methettiğimi anlayacaksınız. Çünkü birçok okurumun bu etkili kitap sayesinde hem eski sevgililerini çok kısa bir sürede yeniden kendilerine aşık ettiklerine hem de Çevirgel, Döngel gibi dua ve büyülerden ömür boyunca kurtulduklarına (böyle etkili teknikler barındıran bir kitap varken büyüye gerek olmadığını söylediklerine) şahit oldum.


Yazımı bitirmeden önce önemli bir konu üzerinde durmak istiyorum son olarak. Biliyorsunuz, bilgi paylaştıkça artar. Bizim de en büyük sorunlarımızdan biri, bildiğimiz şeyleri başkalarına aktarmaktan çekinmemiz. Bunun en somut örneği, günde yüz bin kişinin okuduğu bir yazıya gelen 3-5 yorumdur. Maalesef, insanımız “İnsanların en hayırlısı, insanlara yardımcı olandır.” anlamındaki Peygamber buyruğunu çok önemsemiyor. Şayet, aşağıdaki yorum kısmına kendi yorumunuzu yazarak deneyiminizi paylaşırsanız insanlara bir katkı sağlamış olursunuz. Belki de sizden önce yazılan bir yorum, hayatınızı değiştirecektir. Mümkün değil mi?

Gelen Aramalar:

 • çevirgel duası
 • döngel duası
 • dön gel duası
 • çevirgel duası yorumları
 • çevirgel duası nihat hatipoğlu
 • çevirgel duası yapanlar
 • çevir gel duasi
 • cevırgel
 • çevirgel büyüsü
 • tesirli çevirgel duası


5 Yorum yapılmış " Çevirgel Duası "

 1. Bella dedi ki:

  En iyisi siz gülmeye devam edin…

 2. BANU dedi ki:

  mhb iyi aksamlar 18 mayistan 2014 beri sevgilim iliskim vardi erzurumda askerlik yapiyapiyo ne zamandr konusamioduk pazertesi ve sali konusuoduk
  uzmanlik sinavina gitti ankaraya dun beni oglen gibi aradi hakkini helal ed intahar edcem dedi mesaj atma arama dedi

 3. Şirin dedi ki:

  Ben bi kere sevdiğim için okumuştum işe yaradı.. Ama okuyunca içimde bi sıcaklık olmadı duaya karşı.. Ama hocam bazen duaların anlamını bilmediğimiz için bazı kelimeler bize ters yada saçma gelebiliyor ondandır dedim okudum.. Mesela çevirgelle okunan surhubat duası bana daha kötü geldi onu hiç okuyamadım..

 4. sala gitsin dedi ki:

  Banu çok mu komik gülüyorsun hoşuna mi giti

 5. sala gitsin dedi ki:

  Gerçeği biraz gec cevap vermiş oldum deko neyse

Yorum Yapın

 

Medyum - Medyumlar

Aşk Büyüleri - Ayırma Büyüsü

Medyum sitesi olarak sitemizde Medyum 'lar hakkında hakkında bilgiler yayınlamaktayız. Sitemiz de yer alan iletişim kısmından bize direkt ulaşabilirsiniz. Bazı kategorilerimiz Aşk Duası, Bağlama Duası, Soğutma Duası, Ayırma Duası, Aşk Büyüsü , Etkili Aşk Büyüsü, Papaz Büyüsü, Bağlama Büyüsü , Ayırma Büyüsü , Medyum Yorumları , Evlilik Büyüsü , Geri Birleştirme Büyüsü  bu şekilde olup üzerine tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Medyum
Medyum